ÜLKE KARIŞTI TANKLAR SOKAĞA İNDİ

6149 izlenme14 Kasım 2017
Reklamlar
Zimbabwe'nin 93 yaşındaki Devlet Başkanı Robert Mugabe, kendisinden sonra devlet başkanlığına geleceği düşünülen Mnangagwa'yı 6 Kasım'da görevden aldı. 75 yaşındaki Mnangagwa ülkenin 1970'li yıllardaki bağımsızlık savaşı gazileri arasında yer alıyor.

ORDUDAN SERT AÇIKLAMA

Zimbabwe'de Robert Mugabe sonrası kimin devlet başkanı olacağı tartışması büyürken dün de ordudan sert bir açıklama geldi.

Afrika ülkesi Zimbabwe'nin 30 yıllık devlet başkanı 93 yaşındaki Robert Mugabe'nin yardımcısı Emmerson Mnangagwa'yı görevden alması sonrası devreye ordu girdi.

Genelkurmay Başkanı Constantino Chiwenga, 90 askerle birlikte düzenlediği basın toplantısında isim zikretmeden Mugabe'yi hedef aldı ve bağımsızlık mücadelesinde rol almış isimlere yönelik muamelenin tolere edilmeyeceğini söyledi.

Açıklamada "İhanet dolu kurnazlıkların arkasında bulunanlara, mesele devrimi korumaya gelince ordunun devreye girmekten çekinmeyeceğini hatırlatırız" denildi. Chiwenga, siyasiler arasındaki çekişmelerin ülkeyi son 5 yılda istikrarsızlaştırdığını ve bunun ekonomiyi etkilediğini söyledi.


Zimbabwe Ordusu Genelkurmay Başkanı Constantino Chiwenga
Geçmişte Mugabe'nin halefi olarak görülen Emmerson Mnangagwa, daha önce savunma ve devlet güvenliği bakanlığı yapmıştı. "Timsah" olarak anılan Mnangagwa, Mugabe'ye ZANU-Yurtsever Cephe partisinin kendi malı olmadığı ve eşinin istediği her şeyi yapamayacağı uyarısında bulunmuştu.

Grace Mugabe ve Emmerson Mnangagwa
Mugabe'den sonra göreve gelmeye en yakın isim olan eşi Grace ise Mnangagwa'yı "başı ezilmesi gereken yılan" olarak tanımlamıştı.

Zimbabwe'de 30 yıldır devlet başkanlığı yapan Robert Mugabe, öncesinde de 7 yıl(1980-1987) başbakanlık görevindeydi.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Sokak ortasında dehşet anları SON DAKİKA: Nuriye Gülmen tahliye edildi.. Süleyman Soylu: Kandil'e gidip oturacağız SAFİYE AYLA - YANIK ÖMER

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Arınç'tan AKP'ye uyarı: Sorumlusu ben değilim