Ana sayfa
02 Aralık 2017 ( 755 izlenme )
Reklamlar

SON DAKİKA: Nuriye Gülmen tahliye edildi..

DETAYLAR >>>>>>>                                                                                                                                                                                                                                                                                  

İhraç edildikleri için açlık grevine başlayan Semih Özakça ve Nuriye Gülmen’in davasında Nuriye Gülmen'e örgüt üyeliğinden ceza verilip tahliye edildi

KHK ile ihraç edildiği işine dönebilmek için 269 gündür açlık grevi yapan ve 193 gündür tutuklu bulunan Nuriye Gülmen’e, örgüt üyeliği suçundan 6 yıl 3 ay ceza verilerek, tahliyesine karar verildi. Mahkeme Semih Özakça ile Acun Karadağ’ın da tahliyesine karar verdi.

“İşimi geri istiyorum” talebiyle 268 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın davası görülüyor. Savcı, geçtiğimiz duruşmada reddedilen adli kontrol uygulamasıyla tahliye talebini yineledi. Semih Özakça suçsuz olduklarına dair ispat istenilmesine teki göstererek, “Sizin benim suçlu olduğumu, örgütle bağlantım varsa bunu ispatlamanız lazım ama tek bir delil sunamıyorsunuz” dedi.

“İşimi geri istiyorum” talebiyle açlık grevinde 268 gündür açlık grevinde olan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça ile Acun Karadağ'ın yargılandığı dava sürüyor. 6. duruşması Sincan Cezaevi'nde bulunan Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava, Nuriye Gülmen'in SEGBİS sistemi ile duruşmaya bağlanması ve tanıkların dinlenmesiyle başladı. Tanık, Nuriye ve Semih hoca ile Gezi direnişi sırasında tanıştığını ve kendisinin de akademi camiasından biri olğunu söyledi. Nuriye Gülmen’in çevirdiği “Milenaya Mektuplar” kitabını gördüğünü anlatan tanık, “Eskişehir'de yaşadığını öğrendiğimde dikkatimi çekmişti. Berkin Elvan eylemine katıldım. Nuriye Gülmen'i orada gördüm. Öncesinde buluşmadım. O gösteriye çok kalabalık bir katılım olmuştu. Nuriye hocayı kitlenin ortalarında gördüm. O gösteride bir patlama olduğunu hatırlamıyorum. Gizli tanık Berk'in söyledikleri gerçeği yansıtmıyor” dedi.,

'AÇLIK GREVİNE KENDİ İRADELERİYLE KARAR VERDİLER'

Başka bir tanık da Nuriye Gülmen'i tanıdığını, eyleme polisin müdahale ettiğini ve eylemde kimsenin bomba atmadığını söyledi. 

Tanık olarak dinlenen Veli Saçılık, ihraç edildiğimde Nuriye Gülmen'n Yüksel Caddesi'ndeki eylemine başladığını dile getirdi. Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın açlık grevi yapma kararını kendi iradeleriyle aldıklarını belirten Saçılık, kimsenin talimatıyla eylem yapmadıklarını söyledi.

ÖZAKÇA: TEK BİR DELİL SUNAMIYORSUNUZ 

Acun Karadağ mahkeme heyetine “Bu kadar haksızlığa ses çıkarmak için bir örgütün talimatı mı gerekiyor? Buna ses çıkarmak için talimat değil onur gerekir? Siz olsaydınız ne yapardınız” diye sordu. Açlık grevinin bireysel ve demokratik tercih olduğunu belirten Karadağ, “Ben yapamıyorsam kalbimde pil vardır. Ben de yapacaktım ama eylemler sırasında anjiyo oldum” dedi. 

Semih Özakça ise “Bizden suçsuz olduğumuzu örgütle bir bağlantımızın olmadığını ispat etmemiz isteniyor. Olumsuzluğun ispatı olur mu? Olmaz. Sizin benim suçlu olduğumu, örgütle bağlantım varsa bunu ispatlamanız lazım ama tek bir delil sunamıyorsunuz” diye konuştu. 

GÜLMEN: VÜCUDUM LİME LİME ERİYOR

SEGBİS ile beyanda bulunan Gülmen, duruşmaya getirilene kadar savunma vermeyeceğini yineledi. “Bana henüz savunmamı vermemiş olmama rağmen ısrarla tanık beyanları ve mütalaaya karşı beyanlarımı sormanızı anlamıyorum. Üç duruşmadır bu böyle, bana SEGBİS'i dayatıyorsunuz, ben bu şekilde savunma vermek istemiyorum.” dedi. Açlık grevinin vücudunda yarattığı zararların farkında olduğunu belirten Gülmen, “Vücudum her geçen gün lime lime eriyor. 268 gündür her gün buna şahit oluyorum. Savcı tahliye talep etmesine rağmen beni tahliye etmektense böyle bir çözüm buldular. Sağlık koşulları sedye gibi şeyler sağlanırsa gelirim dedim yine de. Ama getirmediler” dedi. 

'HAKSIZ YERE İŞTEN ATILMAYI KANIKSAMADIK'

Geçen celse kendisini tehdit altında hissettiği için konuşmadığını belirten Gülmen, çünkü savunma vermememesine rağmen “Bu söylediklerin savunman sayılabilir geri kalanlar hakkında susma hakkını kullanmış kabul edilebilirsin” denildiğini hatırlattı. Ancak şimdi umrumda olmadığını söyleyen Gülmen, “Savunma mı sayacaksınız, sayın ya da saymayın, kendimi anlatmıştım yine kendimi anlatacağım. Biz direnerek kendimize hatırlatıyorduk öncelikle haksız yere işten atıldığımızı. Kimseye anlatamasak bile kendimize hatırlatıyorduk. Haksız yere işimizden atılmayı kanıksamadık çünkü. Bunun için kendimle de arkadaşlarımla da gurur duyuyorum. Bizim direnişimizi besleyen şey haklılıktı” diye konuştu. 

GÜLMEN'E CEZA VERİLİP TAHLİYE EDİLDİ

KHK ile ihraç edildiği işine dönebilmek için 269 gündür açlık grevi yapan ve 193 gündür tutuklu bulunan Nuriye Gülmen’e, örgüt üyeliği suçundan 6 yıl 3 ay ceza verilerek, tahliyesine karar verildi. Mahkeme Semih Özakça ile Acun Karadağ’ın da beraatine karar verdi.

Nuriye Gülmen'e bir kez örgüt üyeliğinden 5 yıl hapis cezası verildi artırımla 7,5 yıla çıkan cezaya uygulanan indirimle 6 yıl 3 ay cezasına karar verildi. (Ankara/EVRENSEL)

GÜLMEN VE ÖZAKÇA'YA DESTEK VEREN 3 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

KHK ile işlerinden edilen eğitimciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça'nın açlık grevi eylemi 288'inci gününe girdi. Gülmen ve Özakça'nın destekçileri tarafından sürdürülen "İşimizi geri istiyoruz" eylemi ise, 388'inci gününde devam etti.

Gülmen ve Özakça'nın, Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmalarına devam edildiği sırada, İnsan Hakları Anıtı önünde açıklama yapmak isteyen emekçilere polis izin vermedi. Bunun üzerine Konur Sokak'ta toplanan emekçiler, "Nuriye ve Semih işe geri alınsın" pankartını açarak slogan attı. 

Açılan pankartı yırtan polis, eylemcilerden İlker Işık, Derviş Lermi ve Mustafa Keçeci'yi gözaltına aldı. (Ankara/MA)

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

MTV Zammı Onaylandı! PARKA İranlıları kırmayan Rus sunucu, kura çekimlerinde seksi giyinmedi: 'Mutlu musunuz?' Gülmen’in babasından Feyzioğlu’na babalık yanıtı