Ana sayfa
04 Aralık 2017 ( 765 izlenme )
Reklamlar

SON DAKİKA: Eski Cumhurbaşkanı'nın evi patlatıldı HAYATINI KAYBETTİ, yüzlerce ölü ve yaralı ..

DETAYLAR >>>>>>>                                                                                                                                                                                                                                                                                        

Yemen'in başkenti Sana'da önce İran Büyükelçiliği'ne havan topu atıldı, dakikalar sonra bu kez eski Cumhurbaşkanı Salih'in evi patlatıldı. Salih'in yaşamını yitirdiği belirtildi. Şiddetlenen savaşta en az 125 kişinin öldüğü, 238 kişinin de yaralandığı bildiriliyor. Haberini görgü tanıklarına dayandıran Reuters, patlatılan evin nerede olduğunun bilinmediğini aktarıyor.

İç savaşla kıvranan Yemen'de Yemen'de silahlı Husiler eski devlet başkanı Saleh'in evini havaya uçurdu. Reuters'ta yer alan habere göre, silahlı Husi militanları, eski devlet başkanı Ali Abdullah Salih'in başkent Sanaa'daki evini havaya uçurdu. Bölge sakinleri, havaya uçurulan evin, nerede olduğu bilinmeyen Saleh'a ait olduğunu söylediler.

Salih'e bağlı gruplar, İran bağlantılı Husi militanlarıyla kent içinde süren çatışmanın altıncı gününde geri çekilmek zorunda kaldılar.

Suudi Arabistan'ın liderliğindeki koalisyonla üç yıla yakındır çarpışan Husiler, daha önce Salih'in yanında yer almışlardı.

Uluslararası haber ajansı ayrıca Sana'da silahlarla donatılmış Husi güçlerinin üstü açık araçlarla çatışma bölgesine gidişini gösteren fotoğraflar servis ediyor.

ANLAŞMAZLIK ÇATIŞMAYA DÖNDÜ

Çalkantılı yıllar geçiren Yemen'de Suudi Arabistan destekli yönetim güçlerine karşı Husiler ve Salih yanlıları birlikte mücadele ederken, bir süredir yaşanan anlaşmazlık çatışmaya dönmüş durumda.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Sana'da son birkaç gündeki çatışmalarda en az 125 kişinin öldüğünü, 238 insanın da yaralandığını açıkladı.

BİTMEYEN SAVAŞ

Yemen'de İran destekli Husilerin başkent Sana'yı ele geçirmesi ve Cumhurbaşkanı Abdur Rabbu Mansur Hadi'nin kaçmasıyla patlak veren iç savaş, ezeli düşmanlar Suudi Arabistan ile İran'ın bir kapışmasına dönüştü. Suudi Arabistan ve diğer bölge ülkeleri Mart 2015'te Husiler'e karşı operasyon başlattı.

Halihazırda ülkenin batısını kontrol eden Husilere karşı Suudi Arabistan'ın başını çektiği uluslararası koalisyon bombardımanlar düzenliyor. Koalisyonda Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Kuveyt ve Sudan gibi ülkeler yer alıyor.

Yemen'den Kasım ayı başında Riyad'a fırlatılan füze, Suudi Arabistan ve İran'ın birbirlerine savaş tehditleri savurmalarına neden olmuştu.

Ülkenin orta kesiminde terör örgütü El Kaide'nin kontrol ettiği bölgeler de bulunuyor.

İç savaştan önce de yoksul ülkeler listesinin ilk sıralarında gelen Yemen'de, neredeyse üç yıldır susmayan silahlar nedeniyle durum bir felakete doğru gidiyor.

Savaşta 10 binden fazla insan öldü, milyonlarca insan evini terk etmek zorunda kaldı. Kolera gibi salgın hastalıklar  

ülke çapında yayılıyor, şimdiye kadar 900 bin insan hastalıktan etkilendi.

Yedi milyon insanın açlığın kıyısında olduğu ülkede, abluka nedeniyle yaklaşık 21 milyon kişi insani yardıma muhtaç.Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Gökçek’in portresi belediye çöplüğünde bulundu Avukatın etek altı görüntülerini çekerken yakalandı! Bakın o kişi kim çıktı... Erdoğan: Birileri Atatürk'e "Atatürk" Dedik Diye Senaryo Yazıyor MTV Zammı Onaylandı!