Ana sayfa
27 Kasım 2017 ( 5686 izlenme )
Reklamlar

O POLEMİKTE ÖNEMLİ GELİŞME

Detaylar >>>>>>>>>                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                    

O POLEMİKTE ÖNEMLİ GELİŞME

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu arasındaki polemikte, yeni bir gelişme yaşandı. Kılıçdaroğlu'nun, Erdoğan'ın İstanbul'daki sözlerinin ardından "belgeli" açıklama yapacağı bildirildi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, yarınki grup toplantısını işaret etti.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasındaki "yurtdışında para" tartışmasına ilişkin olarak kritik bir açıklama yaptı. Özel, "Yarın grup toplantısında çıkacağız milletin önüne. Yarın milletin önüne belgelerin çıkışını, milletin önünde bu konuların konuşulduğunu grup toplantısında izleyeceğiz. Erdoğan'ı, başka bir canlı yayınla grup toplantısını maskelemek yerine, milletin huzurunda genel başkanımızı dikkatle dinlemeye davet ediyoruz" dedi.

CHP'li Özel, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu arasındaki "para" tartışmasına ilişkin olarak, "17 Kasım'da genel başkanımız bunu söyledi, tık yok. Sonra 4 gün sonra, 'Çocuklarının, eniştenin, dünürünün, kardeşinin, eski özel kalem müdürünün yurtdışında vergi cennetine para gönderdiğini biliyor musun? 80 milyonun önünde soruyorum. Sen misin yerli ve milli, çıkacağız milletin önüne' dedi. Erdoğan, dün 'Öne sürdüğün iddiaların belgesi var mı? Varsa çıkart milletin önüne. Ben hemen gereğini yapayım' dedi. Yarın grup toplantısında çıkacağız milletin önüne. Yarın milletin önüne belgelerin çıkışını, milletin önünde bu konuların konuşulduğunu grup toplantısında izleyeceğiz. Erdoğan'ı, başka bir canlı yayınla grup toplantısını maskelemek yerine, milletin huzurunda genel başkanımızı dikkatle dinlemeye davet ediyoruz" dedi.

BEYAZ SARAY TEYİT ETMEDİ

Özel, Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump arasında geçtiğimiz günlerde gerçekleşen telefon görüşmesinde YPG'ye silah desteği verilmeyeceğine ilişkin olarak, "Adalet ve Kalkınma Partisi'nin konuştuğu Türkiye kamuoyuna şunu söylemek gerekiyor. Konjonktür gerektiğinde ABD'nin YPG'ye silah vermesini AKP olarak kabulleniyorsunuz, konjonktür değiştiğinde artık YPG'ye silah vermeye gerek kalmadığında bunu kendi başarınız olarak görüyorsunuz. Siz, YPG'ye silah verilmesine zamanında göz yumduğunuzu itiraf etmiş durumdasınız. Artık YPG'ye silah vermeye gerek kalmadığında, bu ABD'ye kabul ettirilmiş bir başarı olarak gösteriliyor. Beyaz Saray'ın bilgi notunda, bu bilgilerin hiçbirisi teyit edilmedi. Bu görüşmeyle ilgili ciddiyetli ve gerçekçi bilgilerin kamuoyuyla tartışılması gerekiyor. Kendi hükümetimize ve bu görüşmede Türkiye'yi temsil eden kişilere inanmak isteriz ama bu görüşmeye ilişkin derin çelişkiler varsa, bunların giderilmesi gerekir" değerlendirmesinde bulundu.

FETÖ İLE MÜCADELEDE PATİNAJ

Özel, açlık grevini sürdüren akademisyen Nuriye Gülmen için savcının tahliye talebini olumlu gelişme olarak değerlendirdiklerini belirterek, "Ancak kurulmuş olan OHAL Komisyonu'nun Gülmen ve Semih Özakça dosyası konusunda devreye girmemiş olmasını kabul edilebilir bulmuyoruz. Nuriye ve Semih'in işlerine iade edilmesi gerekiyor" dedi. Özel, "Son günlerde FETÖ ile ilgili etkin bir mücadele görülmüyor. Bu konuda ciddi bir zafiyet, bir patinaj görülüyor. Ama sürekli solcuların, muhaliflerin OHAL'den alınan yetkilerle, terbiye edildiğini görüyoruz. Bugün sabah hepimizin saygı duyduğu Fikret Başkaya'nın gözaltına alındığını gördük. Her darbede mağdur olmuş bir akademisyenle karşı karşıyayız" dedi. Özel, Başkaya'nın "20 Temmuz sivil darbesi"ne de maruz kaldığını kaydederek, "İktidarın paranoyasıyla karşı karşıyayız.Bu duyguyla, bu sanrılarla ülke yönetilmez. Her gün ülkenin bir değerinin şeytanlaştırıldığı, buna karşı da korku içinde saldırıda bulunulduğu bir süreci yaşıyoruz" ifadesini kullandı.

KUŞ GİBİ KAÇIRDINIZ

Özel, Reza Zarrab davasına ilişkin olarak, "Türkiye mahkemelerine güvenmediniz. Zarrab, Türkiye mahkemelerinde yargılansa şu anda tutukluydu. Ekonomik yaptırımlar Türkiye ekonomisi açısından büyük bir tehdit, esas sorun Türkiye'nin uluslararası düzeyde itibarının beş paralık oluyor olmasıdır. Sizin hangi dediğinize inanmak lazım. Bir sene sonra ne söyleyeceğin ne belli. Sürekli kandırılıyorsun, sürekli aldatılıyorsun. Türkiye'de suçlarının cezasını çekseydi, bugün Türkiye bu durumlara düşmeyecekti. Korkuyorlar çünkü bu pisliğin içindeler. Biz Zarrab, Türkiye'de yargılansın istedik, siz elinizden kuş gibi kaçırdınız" ifadesini kullandı.

EVREYİ YAKMIŞ

Özel, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin ittifak formülüne ilişkin bir soru üzerine, "MHP, milletvekili listelerinde fiilen ve resmen AKP'ye ilhak olsun diyor AKP. Bunun için de barajın kalacağını ama ittifaklarla geçilebileceğini konuşuyorlar. Şimdi ne yapması lazım. Hem MHP dursun istiyor, hem sarayın istediği olsun istiyor. Hem de ittifak olsun istiyor. İttifak yapacak, baraj duracak ama MHP de duracak. Bir formül bulmuş. 'İttifaka mühür vuracaksınız ama ittifakı oluşturan partilere de mühür vurmanız lazım' diyor. Hem saraya yaranayım, hem partimi kapatmayayım, hem baraj düşsün derken burada devre yanmış. Devreyi burada yakmış" değerlendirmesinde bulundu.

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Akit TV yorumcusu Ali Tarakçı'dan olay sözler Avuç İçinde M Harfi Yazanlar Dikkat ! Diyanetten ŞOK boşanma fetvası Samsun Valisi: Ben bazen Samsun’u aratınca Samsung çıkıyor.