Ana sayfa
29 Kasım 2017 ( 836 izlenme )
Reklamlar

Diyanetten ŞOK boşanma fetvası

Detaylar >>>>>>>>>                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  

DİYANET: "BOŞSUN" DEYİNCE EVLİLİK DÜŞER


Diyanet İşleri Başkanlığı, “boşanma” ile ilgili sorulan soruya skandal bir yanıt verdi. 

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu’nun internet sitesinde yer alan “Fetva Usulü” bölümüne yöneltilen, “Boşarım demekle boşanma meydana gelir mi?” sorusuna, “Boşama, kişinin eşine söylediği, ‘Boşsun’ gibi boşama iradesini ortaya koyan ifadelerle ya da mahkemenin kararıyla gerçekleşir” yanıtının verildiği ortaya çıktı.

 Yanıtın devamında ise şu çarpıcı ifadeler kullanıldı:

“Boşsun, boş ol, boşadım, karım boştur”

“Türkçede geniş zaman için kullanılan ‘Boşarım’ sözü bu nitelikte olmayıp boşama tehdidi anlamına gelir. Dolayısıyla bu sözle boşama meydana gelmez. Boşama, kişinin eşine söylediği ‘Boşsun, boş ol, boşadım veya karım boştur’ gibi boşama iradesini ortaya koyan şimdiki veya geçmiş zamanlı ifadelerle ya da mahkemenin kararıyla gerçekleşir.”

Diyanet’in “boşanmanın usulü”ne ilişkin verdiği çarpıcı yanıt bununla da sınırlı kalmadı. 

Niyeti boşanma olmadığı halde eşe karşı tehdit unsuru olarak boşama sözlerini kullanma halinde boşanma gerçekleşir mi?” sorusuna Diyanet’in yanıtı şu oldu:

“Tehdit niyetiyle ‘boşayacağını’ söylerse boşanma olmaz…”

“Boşama konusunun, rastgele gündeme getirilmesi doğru değildir. Bunun ciddi sonuçları olduğundan, Hz. Peygamber (s.a.s) bu konuda dikkatli davranmayı tavsiye etmektedir. Kişi, tehdit için karısını boşayacağını söylese, bu sözüyle boşama meydana gelmez. Bunu söylemekle geleceğe dönük vaatte bulunmuş olmaktadır".

"Boşadım, boş ol derse evlilik düşer"

" Ancak tehdit niyetiyle ‘boşadım, boş ol’ gibi sözler kullansa niyeti ne olursa olsun boşama gerçekleşmiş olur. Çünkü bu kelimeler, sarih olarak talakı ifade etmektedir. Sarih lafızlarla gerçekleştirilen boşamada niyete itibar edilmez.”


Kaynak: Cumhuriyet

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

3 Kişinin Ölümüne Neden Olan Emrah Serbes için istenen ceza belli oldu 16 Yaşındaki Suriyeli Simitçiye Silah Zoruyla Tecavüz Erdoğan'dan CHP'li Vekil'e 100 bin liralık tazminat davası Kılıçdaroğlu'nun belgelerindeki Sıdkı Ayan kimdir?