Ana sayfa
30 Kasım 2017 ( 2626 izlenme )
Reklamlar

Davada ikinci gün... Rıza Sarraf: Süleyman Aslan anlaşmayı bir şartla kabul etti: Medya duyarsa...

Detaylar >>>>>>>>                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

Rıza Sarraf'ın itiraflarında ikinci gün... Tehdit edildiğini doğruladı

ABD'deki davada itirafçı olan Rıza Sarraf, tanık koltuğunda kabul ettiği suçlarını anlatmaya bugünkü duruşmada devam ediyor.

New York'ta Rıza Sarraf'ın ifade verdiği ve Halkbank eski genel müdür yardımcısı Mehmet Hakan Atilla'nın sanık olduğu davanın ikinci gün oturumu başladı.

İLK DURUŞMADA NE OLMUŞTU?

Rıza Sarraf'ın bugünkü duruşmada dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ve 17-25 Aralık tapelerinde adı geçen dönemin İçişleri Bakanı Muammer Güler ile olan ilişkilerini anlatabileceği öne sürülüyor.

CANLI BLOG: (Çeviriler: Sebla Küçük)

18.36 Sarraf, parayı dolar olarak göndermeleri durumunda paranın ABD bankacılık sistemlerinden geçmek zorunda kalacağını anlatıyor. Avro kullandıkları zaman da Avrupa bankacılık sistemine takılacaktı. Ama TL olduğu için Türkiye'de kalıyordu ve dikkat çekmiyordu.

18.35 Sarraf, "Para Türk lirası cinsinden olduğu için EFT olarak gönderiliyordu. Böylece Halkbank, "Bizi ilgilendirmez, istediğiniz kişiye parayı göndeririz" diyebiliyordu. Çünkü uluslararası bankacılık düzenlemeleri konusunda bir kaygıları yoktu" ifadelerini kullandı.

18.33 Sarraf, "Para Hindistan'dan Halkbank'taki hesaba geçince, Halkbank bunu Türk lirasına çeviriyor. Çünkü Arap Türk Bankası'na Türk lirası cinsinden yatırılıyor ve uluslararası bir muhabir banka üzerinden gönderilmiyor. Bu yüzden uluslararası filtreler takılmazdı, dikkat çekmezdi" dedi. .

18.31 Sarraf, paranın geldiği ülkeler arasında İtalya ve Hindistan'ı saydı ve "Karmaşık" dedi.

"Paranın kaynağını gizlemek için"

18.30 Savcı'nın 'Peki neden farklı bankaya transfer yapılıyor?' sorusuna Sarraf, "Araya başka bir banka sokarak, paranın kaynağını gizlemek için" yanıtını verdi.

18.29 "Para bu bankaya gidecek, oradan sana gelecek, senden de bana gelecek."

Sarraf şu ifadeyi tekrarlıyor: Hindistan'dan paralar Halkbank'a; Halkbank'tan da Arap Türk Bankası'na gönderiliyor. Buradan da Sarraf'ın hesabına aktarılıyor, altına çevriliyor ve ticarette kullanılıyor.

18.28 Sarraf, Eker ile Hindistan'dan Türkiye'ye para aktarma meselesini konuştuklarını söylüyor.

 Paranın Halkbank'tan Arab Türk Bankası'na (A&T Bank) aktarılmasına karar veriyorlar.

18.26 Ekim 2012'de Sarraf ile Arab Türk yetkilisi Özgür Eker arasında geçen bir telefon görüşmesinden söz ediliyor.

18.24 Swiss Otel'de düzenlenen toplantıya katılan kişilere ait kartvizitler gösteriliyor. İsimler arasında Kadri Kaleli geçiyor. Ayrıca Aslan ve Atilla da katılmış.

18:20 Sarraf, Bijan Alipour'dan gelen bu talebin, Süleyman Aslan tarafından reddedildiği bunun mümkün olmadığını söyledi.

Sarraf: Aslan, İran adına uluslararası ödemelerde aracılık yapamayacaklarını, ancak mevcut sistem üzerinden ödemeleri yapmaya devam edebileceklerini söyledi. "Mevcut sistem" dediği bendim.

18.18 Toplantıda konuşulan diğer bir konu da, Halkbank'ın, İran'ın uluslararası ödemeleri doğrudan yapması için düzenlemeleri esnetmesi.

18:16 Sarraf, Süleyman Aslan'ın bu anlaşmayı kabul ettiğini ancak bir koşulu olduğunu belirtiyor. Buna göre, "Halkbank'ta Hint şirket adına açılan hesap medya tarafından öğrenilirse, anlaşma çöpe gidecekti."

18:15 Sarraf bu ikinci bankadan parayı, altın karşılığında alacağını, sonra bunları nakde çevirip uluslararası ödemeleri yapacağını söyledi.

18:13 Peki para Hindistan'dan Halkbank'a nasıl getirilecekti? Hindistanlı şirket, Halkbank'ta hesap açacaktı. Hindistan'da ham petrolü alan şirket, parayı doğrudan Halkbank'taki hesaba yatıracaktı. Paralar başka bir Türk bankasına geçirilecekti. Sarraf da parayı bu bankadan alacaktı.

18:12 Sarraf yine şema çiziyor. "İlk olarak NIOC'a ait paranın Hindistan'dan, Halkbank'taki NIOC hesabına getirilmesi gerekiyordu." Ardından İran'ın talebi geldi. "NIOC, Halkbank'ın uluslararası ödemelere doğrudan aracılık etmesini istiyordu."

18:10 Sanık Hakan Atilla'nın ismi bu noktada tekrar geçmeye başlıyor. Sarraf, Hindistan'a yapılan ham petrol satışlarından biriken paranın nasıl aktarılacağını görüştüklerini söylüyor. "İranlılar baskı yaptı ve Halkbank'tan uluslararası ödemeleri yapmalarına olanak verilmesini istedi" diyor.

18:07 Sarraf, Halkbank yetkilileriyle İranlılar arasında gerçekleşen bir toplantıyı anlatıyor.

"İstanbul Trafik Müdürü'nü arayıp emniyet şeridini kullanma izni istedim"

18:05 Sarraf ile dönemin İstanbul trafik müdürü arasında gerçekleşen bir telefon görüşmesinden söz ediliyor. Sarraf bir toplantıya geç kaldığı için, acil durum şeridini/emniyet şeridini kullanma izni istediğini söylüyor.

18:03 Söz edilen tapede, Onur Kaya ve Sarraf, Zafer Çağlayan'dan söz ediyor. Sarraf, "İran heyetiyle Zafer Çağlayan'ın katılacağı bir toplantı ayarlayacaktık." dedi. Çağlayan ve NIOC, Petrol Bakanlığı ve Sermayeh Bankası yetkililerinin katıldığı toplantılar düzenlediklerini söyledi.

18.00 Sarraf: Zafer Çağlayan ve İranlılar arasında birçok toplantı yapıldı. Bu toplantılara ben de katıldım.

17:58 Sarraf'a, Onur Kaya ile yaptığı bir telefon görüşmesinin tapesiyle ilgili sorular soruluyor. (Not: Onur Kaya, Zafer Çağlayan'ın özel kalem müdürüydü).

17:55 Sarraf yapılan işlemleri yine şema çizerek anlatmaya başlıyor

17:45 Sarraf, NIOC'a dair ifadesinde Hindistanlı iş insanlarıyla da çalıştığını belirtti. Yapılan görüşmeler Hindistan'dan Türkiye'ye yapılacak para transferleriyle ilgiliydi. Sarraf, bu bağlantıyı da dünküne benzer bir şema ile çizerek anlatacak.

17:40 Toplantıya Hindistan'dan işadamları da katıldı. Toplantıda, Hindistan'da toplanan paraların Türkiye'ye nasıl aktarılacağı konuşuldu.

17:39 Sarrraf, İran Ulusal Petrol Şirketi (NIOC) ve Naftiran şirketi yetkilileriyle ve Bijan Alipour, Recai adlı İranlı şahıslarla yaptığı bir toplantıyı anlatıyor.

"Cezaevinde tehdit edildiğim için FBI korumasına girdim"

17:38 Sarraf, Manhattan'da gözaltında olduğu sırada tehdit edildiğini doğruladı. "Neden FBI gözetimine alındın?" diye sorulduğunda, "Güvenlik sebebiyle. Gözaltındayken aldığım tehditler yüzünden." diye yanıtladı.

17:35- Son jüri üyesi de salonda yerini aldı. Salondakiler ayağa kalktı. Oturum başladı.

Sarraf'a ilk soru: Neden farklı kıyafet giyiyorsun?

Sarraf: Avukatlarım dün, sayın hakimin müsaadesiyle, farklı kıyafet giyebileceğimi söyledi. Ben de onların bana getirdiği kıyafetleri giydim.

Rıza Sarraf salona hapishane kıyafetleriyle değil, koyu bir ceket ve açık renk gömlekle geldi. 

 Savcılar, avukatlar, gazeteciler ve izleyiciler mahkeme salonundaki yerini aldı. Sarraf henüz tanık bölümüne getirilmedi.

Kaynak: Cumhuriyet

Önerilen Videolar

Reklamlar

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Yılmaz Özdil: Çanakkale’de tarihin akışını değiştirdi Türkiye 3 Lise Öğrencisinin Yazdığı Yazıyı Konuşuyor Atatürk’ü seven Müslüman değildir Hakkari'den Acı Haber!