CHP'den Yunan bakana Atatürk'lü yanıt: Geldikleri gibi giderler

319 izlenme19 Aralık 2017
Reklamlar
Detaylar >>>>>>                                                                                                                                     
Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Engin Altay, "Panos Kammenos bilmelidir ki, Büyük Atatürk’ün İstanbul işgalinde söylediği, ’geldikleri gibi giderler’ sözüyle kendisine karşılık veriyoruz" dedi.

Altay, Yunan Savunma Bakanı Panos Kammenos’un Kılıçdaroğlu’na ve Türkiye’ye ağır tehditlerde bulunduğunu söyledi. Altay, coğrafi aidiyeti belirsiz formasyonları, egemenliği belirsiz ada ve adacıklarla ilgili olarak bütün uluslararası anlaşmaları hiçe sayarak 18 adanın Yunanistan’a ait olduğunu söylediğini hatırlattı. Altay, "Bize ’gel de al’ meydan okumasında bulunmuştur. Panos Kammenos bilmelidir ki, Büyük Atatürk’ün İstanbul işgalinde söylediği, ’geldikleri gibi giderler’ sözüyle kendisine karşılık veriyoruz. Ancak Yunanistan bu cüreti, hadsizliği, cesareti nereden buluyor? Yunanistan cüreti, hadsizliği, cesareti AK Parti hükümetlerinin tutarsızlığından, cesaretsizliğinden, acizliğinden bulmaktadır" ifadesini kullandı.'KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL'

Barış olması için egemenlik haklarından taviz vermenin Türkiye’ye yakışmayacağını söyleyen Altay, "Cumhuriyet Halk Partisi kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün cesaretini hala taşımaktadır. Bu anlayış içerisinde egemenliği tartışmalı ada ve adacıkların Yunanistan tarafından işgalinin bugün Yunanistan Savunma Bakanı tarafından açıkça itiraf edilmesi ve Türkiye’ye meydan okunmasını kabul etmemiz mümkün değil. Bu sorunla ilgili olarak hiç şüphesiz Yunanistan ile Türkiye arasında devam eden istikşafi görüşmelerin devam etmesinin sakınca görmemekle birlikte, Milli Savunma Bakanı tarafından Yunan Savunma Bakanı’na aynı şekilde mukabil edilmelidir. Bütün dünya bilmektedir ki 18 ada ve adacık egemenliğin kime ait olduğu henüz netleşmemiş, bir uluslararası anlaşmayla belirlenmemiş adacıklar. Bu aidiyeti belirsiz ada ve adacıkların keyfi bir tutumla Yunanistan tarafından işgal edilmesi Türkiye’nin bölgede aczini, güçsüzlüğünün işaretidir. Ayrıca Ege Denizi’nde aidiyeti belli olmayanlar değil, kıta sahanlığı, hava sahası sorunlarımız sürmektedir. Başta Bulamaç, Eşek, Koyun adası olmak üzere 18 ada ve adacığa Yunan işgaline karşı hükümeti bir milli duruş sergilemeye, yerlilik ve milliliği burada ispat etmeye çağırıyoruz. Bu konuda, buna benzer konularda hükümetle her zaman bir işbirliği, güç birliği ve hükümetin atacağı adımların tümünün, tamamının arkasında olduğumuzu kamuoyuna beyan ve taahhüt ederiz" diye konuştu.

NE OLMUŞTU?

Hürriyet’ten Yorgo Kırbaki’nin haberine göre, Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun geçen 11 Aralık’da TBMM’de yaptığı konuşmasına değindi.Selanik’te konuşan Kammenos, “Ana muhalefet lideri yine 18 adanın Yunanistan tarafından işgal edildiğini söyledi. En iyi durumda, uluslararası hukukun ve anlaşmaların hükümlerinden haberi yok. En kötü durumda ise Yunanistan’ın egemenliğinden şüphe ediyor, topraklarımızı talep ediyor” dedi.

Sparta Kralı Leonidas’in MÖ 480 yılında Thermopile geçidinde teslim olup silahlarını bırakmasını isteyen Pers komutan Serhas’a söylediği “Molon lave” (Gel de al) sözünü tekrarlayan Yunan Bakan, “Cevabımız 'gel de al’dır. Yunanlar öyle öğrendik. Tarihimiz bunu öğretiyor” diye konuştu.

Bunlar da İlginizi Çekebilir

İŞİD'in elinde çıkan iş makinesiyle ilgili Konya belediyesinden açıklama Erdoğan'ın avukatından açıklama .. ALTAYLI: BİLEREK YAPILMIŞ TEZGAH Feyzioğlu: Bu şerefsizler, bu hainler aklanacak olursa, vallahi billahi bizlere gün yüzü göstermezler

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Bakan Özhaseki: Reza diye bir rezalet çıktı